Czym powinny wyróżniać się firmy świadczące usługi budowlane? Jak wybrać dobrego fachowca?

W niniejszym artykule postaramy się przedstawić kilka wskazówek, które umożliwią minimalizację ryzyka związanego ze stratami wynikającymi z zatrudnienia niekompetentnych wykonawców świadczących usługi budowlane.

Artykuł ten powstał w związku z licznymi zapytaniami ze strony naszych klientów, którzy mieli w przeszłości do czynienia z nierzetelnymi fachowcami realizującymi usługi budowlane, którzy narażali ich na straty spowodowane brakiem profesjonalizmu.

Fot. Gazeta lubuska, strefa biznesu.
Fot. Gazeta lubuska, strefa biznesu.

W jaki sposób należy zatem się ustrzec przed nierzetelnymi fachowcami?

– Wybierając fachowca, należy przede wszystkim upewnić się że prowadzi on legalną(zarejestrowaną) działalność gospodarczą. Jeśli firma utrzymuje się na rynku od wielu lat, jest to jednoznaczne z tym, że fachowiec wykonuje zlecenia na tyle dobrze, że jest w stanie utrzymywać się na wysoce konkurencyjnym rynku.

Warto również sporządzić pisemną umowę określającą zakres wykonywanych prac.

Cechą charakterystyczną dla rzetelnych firm są także pisemne referencje pozyskiwane od zadowolonych klientów biznesowych i prywatnych, z którymi firma współpracowała dotychczas – nie bójcie się o nie wystąpić, jeśli firma działa profesjonalnie, z przyjemnością te referencje udostępni. Klienci, którzy byli zadowoleni z usługi nie mają bowiem oporów z wystawieniem, lub podpisaniem się pod takim dokumentem.

Nie bez znaczenia pozostaje sama „otoczka” przedsiębiorstwa. Coraz częściej możecie Państwo zasięgnąć opinii na forach budowlanych na temat nieuczciwych fachowców. Należy jednak podchodzić do tych opinii z pewnym dystansem (zwłaszcza jeśli stanowią niewielki odsetek pozytywnych opinii), ponieważ powszechność dostępu do internetu sprawia, że opinie te mogą być publikowane przez konkurentów, którzy za wszelką cenę usiłują oczernić rzetelnych fachowców, by jakoś (pomimo niskiej jakości usług) utrzymać się na rynku.

Bardzo istotne przy sprawdzaniu ekipy budowlanej jest upewnienie się o posiadaniu przez wykonawcę profesjonalnego zaplecza sprzętowego. Jakość wykonywanych usług w dużej mierze uwarunkowana jest posiadanym zapleczem narzędziowym. Posługując się pewną analogią – żaden chirurg nie podejmie się żadnej poważnej operacji bez stosownych narzędzi, które mogłyby narazić pacjenta na utratę zdrowia lub życia – podobnie nawet najlepszy fachowiec nie jest w stanie zmierzyć poziomu, czy pionu „na oko” – czyli bez użycia poziomicy.

Należy pamiętać, że budowa czy remont domu to często wydatek rzędu kilku, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Jest to inwestycja na długie lata, a często na całe życie. Dlatego też  nie należy wybierać fachowców wyłącznie w oparciu o cenę. Należy także w miarę możliwości wybierać wykonawców oferujących kompleksowe usługi, ponieważ bardzo powszechnym zjawiskiem jest przerzucanie odpowiedzialności pomiędzy firmami za źle wykonaną usługę. Na przykład firmy wykończeniowe uzasadniają kiepski efekt swojej pracy tym, że stan surowy został wykonany w sposób uniemożliwiający fachowe wykonanie usługi. Naturalnym jest, że każda uczciwa firma wykończeniowa widząc rażące błędy, nie podejmie się wykonania zlecenia, lub poinformuje o wspomnianych usterkach przed przystąpieniem do dalszych prac.

Koszty zmarnowanego materiału, a przede wszystkim stracony czas i zszargane nerwy zdecydowanie nie są warte tych oszczędności. Jak pokazuje praktyka, kosztami napraw często obciążany jest sam inwestor, gdyż firmy wypierają się własnych błędów.  Niestety, jest coś w powiedzeniu, że „chytry dwa razy traci”.

 

Życzymy powodzenia w wyborze wykonawców, oraz spójnego postępu budowy,  remontu i zadowolenia z  końcowych efektów prac.

– Daniel Idziak,

Specjalista ds. ofertowania.

Czym powinny wyróżniać się firmy świadczące usługi budowlane? Jak wybrać dobrego fachowca?
5 (100%) 13 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *