Aranżacja ogrodu – o czym należy pamiętać?

Aranżacja ogrodu - o czym należy pamiętać

Przestrzeń wokół domu, podobnie jak jego wnętrze, powinna odzwierciedlać potrzeby użytkowników. Nie może w niej zabraknąć dopasowanych do konkretnych oczekiwań mebli i dodatków. Niezwykle ważne jest też uporządkowanie przestrzeni, co z jednej strony zapewni bezpieczeństwo domowników, z drugiej zagwarantuje oczekiwane wrażenia estetyczne. Poświęcając ogrodowej aranżacji odpowiednio dużo czasu, uwagi i serca, można stworzyć wyjątkowe miejsce, do którego wraca się z ogromną przyjemnością. 

Planując przestrzeń ogrodu, trzeba przede wszystkim zadać sobie pytanie, czego od niej oczekujemy. Czy zależy nam na stworzeniu prywatnego azylu, gdzie w ciszy będziemy odpoczywać w gronie najbliższych; czy raczej miejsca do wspólnego biesiadowania gotowego przyjąć spore grono gości? A może chcielibyśmy połączyć obie funkcje? Ważne jest również to, kto będzie korzystał z ogrodu. Czy będą to osoby starsze, ludzie młodzi, a może rodzina z małymi dziećmi? W każdej z tych grup oczekiwania względem ogrodu mogą być nieco inne. Budowanie przestrzeni dla wielopokoleniowej rodziny może być jeszcze trudniejsze. Należy przy tym pamiętać, że ważna jest jej funkcjonalność oraz aspekty wizualne.

Zielona przystań

W ogrodzie z pewnością nie powinno zabraknąć roślinności. Dla jednych najlepszą opcją jest równo przycięty trawnik, inni mogą zdecydować się na ogród romantyczny, japoński, nowoczesny albo opisany innym stylem. Przy zakupie gatunków roślin, które zostaną w nim posadzone, niezwykle ważne jest dopasowanie wyboru do rodzaju gleby oraz warunków panujących na konkretnym stanowisku. Należy pamiętać, że zarówno gatunki cieniolubne, jak i te, które dobrze czują się w słońcu, będą rosły najlepiej, jeśli zapewnimy im optymalne stanowiska.

Wygodna przestrzeń

Jeśli ogród ma być w pełni funkcjonalny, to nie należy zapominać o odpowiednim wyposażeniu przestrzeni wypoczynkowej. Mogą się w niej znaleźć wygodne fotele i kanapy albo stół z krzesłami, który przy sprzyjającej pogodzie umożliwi spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. Niektórzy inwestorzy decydują się na jedne i drugie, budując w ten sposób wielofunkcyjną przestrzeń. Jednak nieduży taras można zaaranżować podobnie, korzystając z możliwości, jaką daje ławostół dostępny w sklepie https://bazkar.pl. Ławostół za pomocą kilku prostych kroków można przekształcić z kawowego stolika w wysoki stół.

Miejsce do przechowywania

W ogrodzie bardzo ważne jest wygospodarowanie miejsca do przechowywania. Jeśli inwestor nie dysponuje budynkiem gospodarczym, może zdecydować się na zakup szafy narzędziowej albo ogrodowej skrzyni, w której z łatwością przechowa różne narzędzia i chemię do ochrony oraz pielęgnacji roślin. Funkcjonalne schowki mają też niektóre ogrodowe meble. Można w nich przechowywać zabawki dla dzieci i ciepłe koce, idealne na chłodniejsze wieczory w ogrodzie.

Kącik dla dzieci

Jeśli przestrzeń będzie użytkowana również przez dzieci, nie powinno zabraknąć miejsca dostosowanego do ich potrzeb. Na terenie działki warto ustawić ogrodowe zabawki, które zapewnią najmłodszym sporo atrakcji. Natomiast na tarasie można ustawić skrzynię z mniejszymi zabawkami, takimi jak klocki albo lalki. Warto zadbać o to, by miejsce zabaw dla dzieci było widoczne dla osób wypoczywających na tarasie.

Funkcjonalne oświetlenie

Dobrze zaplanowany ogród powinien mieć oświetlenie dopasowane do konkretnych stref funkcjonalnych. Inne oprawy warto zamontować na tarasie (powinny dawać stosowane i budujące klimatyczny nastrój światło), a inne na podjeździe czy w strefie wejścia. Oprawy zagwarantują też bezpieczeństwo przy przemieszczaniu się po terenie działki.

Dobrze przemyślana i zaplanowana przestrzeń ogrodu pozwoli na wykreowanie przyjemnego miejsca, do którego w okresie letnim z radością przeniosą się wszyscy domownicy.

Udostępnij wpis