Energooszczędne żarówki – jak prawidłowo wybierać?

Energooszczędne żarówki na dobre zagościły w naszych domach. Ich zastosowanie wpływa na obniżenie rachunków za prąd, przy jednoczesnym, pożądanym sposobie rozświetlania wnętrz mieszkalnych. Już nie musimy zmagać się z szybko gasnącymi żarówkami, które były również mało estetyczne, a ich trwałość pozostawiała wiele do życzenia.

Na rynku znajdujemy różnego rodzaju energooszczędne żarówki. Różnią się kształtami, gwintem, barwą i oferowaną mocą. W jaki sposób dobierać je prawidłowo?

Energooszczędne żarówki – jak działają?

Tradycyjne, niegdyś stosowane żarówki pobierały sporo energii elektrycznej, ale na światło zamieniane zostało tylko niewiele ponad 1% z niej. Energooszczędne żarówki mogą się pochwalić wykorzystaniem aż o 6-7% więcej energii elektrycznej, dzięki której zyskujemy na pożądanym świetle. Przy tym są one o wiele trwalsze, wystarczają na znacznie więcej godzin świecenia. To oznacza wygodniejsze użytkowanie i mniejsze dziury w domowym budżecie.

Można również liczyć na ich minimalne nagrzewanie, dzięki czemu są w pełni bezpieczne podczas użytkowania. Ryzyko oparzenia o rozgrzaną żarówkę energooszczędną praktycznie nie istnieje. Można je z powodzeniem zastosować do pomieszczeń urządzanych z myślą o najmłodszych.

Dostępność takich żarówek o różnej mocy, kształtach i barwie światła, wpływa zaś na możliwość precyzyjnego dopasowania oświetlenia do pomieszczeń lub danej sytuacji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując energooszczędne żarówki?

Najważniejsze parametry

W klasycznej żarówce moc opisywał parametr oznaczany jako W. Określał on jednak energochłonność żarówki, a nie ilość światła, jaką ta generuje. W obecnych produktach spotyka się dwa oznaczenia parametrów W – pierwszy z nich mówi o mocy pobieranej żarówki, drugi zaś informuje o tym, jaka moc klasycznej żarówki musiałaby zostać wykorzystana, aby uzyskać taką samą ilość światła.

Przy energooszczędnych żarówkach należy zwracać uwagę na wartość lumenów. Im jest ich więcej, tym żarówka świeci jaśniej. Jest to bowiem parametr określający ilość światła emitowanego, przy zachowaniu określonej mocy.

Znaczenie ma także temperatura barwowa wyrażana w kelwinach. Jest to duży rozstrzał, ale warto posiąść wiedzę w tym temacie, aby odpowiednio dobierać światło. Biała barwa jest bowiem odpowiednia np. do biura, bo sprzyja koncentracji. Żółta zaś daje poczucie relaksu i sprawdza się w pokojach dziennych.

Aby móc precyzyjnie oświetlać wybrane fragmenty przestrzeni lub podkreślać walory estetyczne poszczególnych elementów wyposażenia bądź dekoracji, potrzebne są żarówki o odpowiednim kącie świecenia. To kolejny ważny parametr.

I wreszcie żywotność przeważnie wyrażana w godzinach przez producentów żarówek. Znaleziona na opakowaniu informacja daje wiedzę o tym, na jak długi czas świecenia można liczyć, wybierając daną żarówkę.

Mając tę wiedzę można właściwie dobrać energooszczędne żarówki. Cieszyć się niższymi rachunkami za energię elektryczną, doskonale oświetlonymi pomieszczeniami i światłem, które sprzyja budowaniu pożądanej atmosfery.

Udostępnij wpis