Mała altanka ogrodowa – praktyczne i modne pomysły

By przyjemnie wypoczywać w ogrodzie, warto wprowadzić do niego odpowiednie wyposażenie. Można zbudować strefę do relaksu na balkonie lub tarasie. Coraz więcej osób decyduje się także na to, by wznieść wolnostojące elementy architektoniczne, takie jak mała altanka ogrodowa.

Czy na zbudowanie altanki w ogrodzie trzeba mieć pozwolenie? Jakie konstrukcje sprawdzają się najlepiej w przydomowych ogródkach? Kilka wskazówek przekażemy poniżej.

Mała altanka ogrodowa – czy trzeba mieć pozwolenie na budowę?

Wznoszenie altany ogrodowej nie jest specjalnie skomplikowane. Zanim jednak przystąpi się do prac, warto zapoznać się dokładnie z przepisami. Nie każdą bowiem altankę można zbudować na swoim terenie bez uzyskania wcześniejszego pozwolenia.

Jak wynika z Prawa budowlanego wznoszenie altany ogrodowej nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 metrów kwadratowych, a łącznie na każde 500 metrów kwadratowych posesji wzniesie się maksymalnie dwie takie konstrukcje. W takich sytuacjach wystarczy wyłącznie zgłoszenie budowlane.

Jeśli natomiast powierzchnia zabudowy ma być większa albo pragnie się zbudować kilka altan, trzeba postarać się o stosowne pozwolenie.

Z czego wznosić małe altany ogrodowe?

Przydomowe, wolnostojące i zadaszone altany ogrodowe można wznosić z rozmaitych materiałów. Mogą być choćby drewniane lub metalowe. Niektóre konstrukcje są ażurowe, inne niemal całkowicie zabudowane i osłonięte przed ciekawskim wzrokiem osób z zewnątrz.

Konkretny kształt altany ogrodowej zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, specyfiki terenu oraz dostępnego budżetu.

Mała altanka ogrodowa – efektowne wyposażenie i modne dodatki ogrodowe

Altana ogrodowa z założenia ma służyć rekreacji. Dlatego też powinno się w niej umieścić zestaw mebli wypoczynkowych, dostosowanych do potrzeb domowników. W niektórych ogrodach bowiem altanka zastępuje w okresie letnim domową jadalnię. W innych staje się przestrzenią do zabawy z dziećmi lub organizowania imprez na świeżym powietrzu.

Dlatego w jej wnętrzu mogą się znaleźć niskie stoliki kawowe i wygodne fotele lub pełnowymiarowy stół i wysokie krzesła. Warto dodatkowo wzbogacić je o miękkie poduszki, by komfort siedzenia był jak największy.

W zależności od wybranej stylistyki oraz kompleksowego planowania ogrodu, można wybrać nieco inne dekoracje do ogrodu, trafiające do altany. Ciekawie prezentują się lampiony i girlandy z lampek LED, które nie tylko doświetlają, ale też budują przytulny nastrój. W altanie ogrodowej nie powinno także zabraknąć donic i skrzyń z roślinami. W końcu jest to przestrzeń wypoczynkowa na łonie natury.

Piękne altany w ogrodzie – miejsce do relaksu i przestrzeń do przyjmowania gości

Mała altanka ogrodowa tworzy przyjemne miejsce do rekreacji na świeżym powietrzu, w którym można się zaszyć z dala od świata albo przyjmować gości na eleganckich przyjęciach w plenerze. To idealna konstrukcja do modnego ogrodu, dzięki której nabiera on charakteru i staje się jeszcze bardziej funkcjonalny.

Udostępnij wpis