Mała sypialnia – jak urządzić ją praktycznie i estetycznie?

Sypialnia to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym mieszkaniu i domu. Często jednak, głównie w blokach, nie można sobie pozwolić na duży metraż. Nierzadko również sypialnie w małych mieszkaniach to tak naprawdę pomieszczenia wielofunkcyjne.

Jak urządzić i zorganizować sypialnię, która nie grzeszy metrażem? Jak połączyć funkcjonalność z wymarzoną aranżacją oraz przytulną atmosferą?

Mała sypialnia – kolory

Warto zacząć od kolorów. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzają się jasne barwy. Sprawiają one wrażenie, że pomieszczenie jest większe i bardziej przestronne. Taki efekt uzyskuje się również wykorzystując duże okna, niekoniecznie osłonięte firankami i zasłonami. Światło słoneczne rozświetla sypialnię za dnia. Czyni ją funkcjonalną, przyjazną, a przy tym niweluje poczucie, że pokój jest mały.

Jeszcze jeden zabieg, który pomaga nadać pomieszczeniu głębi i wrażenia przestronności, to instalacja lustra. Może ono znaleźć swoje miejsce nad komódką, naprzeciwko łóżka. Aranżacja stanie się przy okazji ciekawsza. Lustro można wkomponować w dowolny wystrój, nawet w skromnej i niewymiarowej sypialni.

Jeśli jesteśmy miłośnikami żywych barw lub kolorów ciemnych, głębokich, nie musimy całkowicie z nich zrezygnować. Niech jednak znajdą swoje miejsce w dekoracjach, niewielkich, za to wyrazistych detalach. Mogą to być tekstylia – poduszki, narzuta czy pościel. Alternatywą jest pomalowanie jednej ze ścian na wybrany kolor, przy pozostawieniu pozostałej części aranżacji, stonowanej i spokojnej.

Łóżko to podstawa!

Wygodne łóżko to podstawa regenerującego spoczynku nocnego. Musi być odpowiednie pod względem rozmiarów. Liczy się zastosowany materac, który będzie stanowił podparcie dla całego kręgosłupa. I wreszcie ustawienie łóżka. Tutaj warto skorzystać z porady specjalisty lub pokierować się wskazówkami, np. filozofii feng shui.

Oczywiście łóżko nie może zajmować całej wolnej przestrzeni. Mała sypialnia wymaga precyzyjnego zaplanowania pozostałych elementów wystroju, bo mówimy o meblu, bez którego się nie obejdzie. Jeśli dużych rozmiarów łoże małżeńskie nie ma szans zagościć w niewielkim pomieszczeniu, warto szukać mebli składanych. Na indywidualnie zamówienie można zaś wykonać łóżko, które będzie chowane niczym w szafie lub w ścianie. Naokoło znajdzie się miejsce na dodatkowe półki i skrytki, a za dnia wolna przestrzeń posłuży do komfortowego korzystania z sypialni.

Pomieszczenie wielofunkcyjne

Jeśli mała sypialnia to tak naprawdę wielofunkcyjne pomieszczenie, na łóżko zostaje wydzielona tylko pewna część powierzchni. Dobrze jest zadbać o to, by jej charakter był spójny z aranżacją całego pokoju, ale z jednoczesnym podziałem na strefę sypialnianą. Tak, aby zagwarantować sobie wyciszenie i atmosferę sprzyjającą zasypianiu.

Mała sypialnia wymaga precyzyjnego zaplanowania każdego skrawka powierzchni. Powyższe wskazówki pomogą nam w doborze poszczególnych elementów wystroju. Połączenie funkcjonalności i estetyki jest możliwe!

Udostępnij wpis