Ocieplenie domu od wewnątrz – praktyczne wskazówki

Ocieplenie domu pozwala zminimalizować straty cieplne oraz zwiększyć efektywność ogrzewania. Dzięki temu płaci się mniej i można cieszyć się komfortem cieplnym w każdym domowym wnętrzu.

Jednym z rozwiązań jest ocieplenie domu od wewnątrz. Jakie produkty warto wykorzystać i jak ocieplać, by przyniosło to najlepsze rezultaty? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.

Kiedy warto ocieplić dom od wewnątrz?

Najpopularniejszą metodą na ocieplenie budynków jest termomodernizacja zewnętrzna, gdy od zewnątrz okłada się ściany materiałami termoizolacyjnymi o odpowiedniej grubości, dopasowanej do konkretnego budynku.

Nie zawsze jednak taka opcja istnieje. Kiedy ocieplenie zewnętrzne ścian jest niemożliwe lub trudne do przeprowadzenia? Takie rozwiązanie często nie sprawdza się w przypadku budynków zabytkowych, przy których pragnie się zachować wygląd historycznej elewacji. Sporo problemów pojawia się także w przypadku budownictwa wielorodzinnego, w którym nie da się nawiązać porozumienia między wszystkimi lokatorami.

Również właściciele domów jednorodzinnych mogą chcieć ocieplić dom od środka. Bywa to bardzo pomocne w przypadku zabudowań mieszczących się w granicy, gdy sąsiad nie wyraził zgody na termomodernizację ściany, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie jego posesji.

W takich sytuacjach rozwiązaniem może się okazać ocieplenie ścian od wewnątrz.

Termoizolacja ścian – jakie ocieplenie domu od wewnątrz stosować?

Gdy ociepla się budynek od wewnątrz, należy dobrać odpowiednie materiały do termomodernizacji, wyróżniające się dobrym odprowadzaniem wilgoci, a także zadbać między innymi o stworzenie warstwy paroszczelnej. Jeśli ocieplenie zostanie wykonane niedokładnie, wówczas wilgoć może zatrzymywać się pomiędzy warstwami i prowadzić do uszkodzenia ściany.

Do termomodernizacji ścian używa się różnych materiałów. Najczęściej stawia się na:

  • płyty z betonu komórkowego,

  • płyty silikatowo-wapienne,

  • wełnę mineralną,

  • piankę PUR.

Każdy z materiałów wyróżnia się nieco innymi parametrami, dzięki czemu pozwala lepiej dopasować produkt do konkretnych potrzeb w przypadku różnych typów zabudowania.

Ocieplenie domu od wewnątrz – największe zalety rozwiązania

Dlaczego warto zadbać o termomodernizację ścian? Ocieplenie domu od wewnątrz to jeden ze sposobów na ograniczenie strat cieplnych. Dzięki temu udaje się utrzymać w pomieszczeniach optymalną temperaturę, przy zmniejszonym wykorzystaniu instalacji grzewczej. A to przekłada się na zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie, lepsze samopoczucie domowników oraz ograniczenie zużycia energii.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach oraz sprawniejsze usuwanie wilgoci z pomieszczeń na zewnątrz pozwala także zadbać o samą konstrukcję ścian, które nie ulegają tak szybko rozpadowi.

Ciepło w domowych wnętrzach – skuteczne rozwiązania

Ocieplenie ścian od wewnątrz to sposób na zapewnienie optymalnych warunków we wszystkich domowych wnętrzach. Rozwiązanie może być wykorzystane równie dobrze w zabytkowych kamienicach, jak i w nowoczesnych domach jednorodzinnych.

Termomodernizacja zwiększa wydajność ogrzewania, ogranicza straty cieplne i zwiększa komfort. Taki dom jest zatem nie tylko funkcjonalny i ekonomiczny, ale też przyjazny środowisku naturalnemu.

Udostępnij wpis