Oświetlenie dekoracyjne – jak podkreślić detale we wnętrzach?

Antyczny mebel, stary zegar, lustro oprawione w rzeźbioną ramę. Takie elementy wyposażenia decydują o charakterze wnętrza. Są w stanie podnieść walory dekoracyjne. Mają ponadto wpływ na spójność i efekt finalny zastosowanej aranżacji. W jaki sposób dekoracyjnym oświetleniem podkreślić detale we wnętrzach?

Kinkiety – nie tylko w sypialni

Kinkiet to lampa, która przede wszystkim spełnia rolę oświetlenia dodatkowego. Najczęściej gości w sypialniach, bo daje przyjemne dla oczu światło, o wąskiej wiązce, która przydaje się, np. do czytania przed snem. Konstrukcje kinkietów sprawiają, że domownik nie wybudza się, gdy w nocy wstaje do toalety, ale i może liczyć na nieco światła, aby bezpiecznie poruszać się po domu. W podobny sposób oświetlamy przedpokoje oraz okolice wejścia do domu.

Ta sama konstrukcja jest doskonała do podkreślania detali. Nadawania im charakteru dzieł sztuki, zwracania uwagi na dekoracje bądź elementy wyposażenia, bez których aranżacja byłaby pusta i zwyczajna. W jaki sposób uatrakcyjnić wystrój stosując kinkiety?

Lampy, które oferuje sklep Azzardo.com.pl, można zamontować nad schodami prowadzącymi na piętro domu. Dostępne są konstrukcje, które zostały stworzone do tego, by ich światło z góry padało na grafikę lub obraz w ramie, które domownicy chcą podkreślić. Można jednak postawić na klasyczny kinkiet, kilka tego typu lamp rozmieszczonych w różnych odległościach, ale na tyle gęsto, by umieszczone pomiędzy nimi dekoracje zyskały na oświetleniu. Subtelnie padające wiązki światła, pozostawienie wybranego detalu w półmroku, nadają tajemniczego charakteru.

Lampka stołowa – nie tylko na stole

Lampy stołowe nie muszą gościć jedynie na stołach. Wyobraźmy sobie korytarz, a w nim szafkę na buty lub komódkę na podręczne artykuły albo drobne elementy garderoby – rękawiczki, czapki, szaliki. Te zwyczajne meble mogą zyskać na ciekawym charakterze, jeśli zostanie na nich ustawiona lampa stołowa. Może być zakończona abażurem pasującym kolorystycznie do wystroju tej przestrzeni, bądź wręcz przeciwnie – barwnym lub wzorzystym, aby było bardziej wyraziście, a nawet kontrastowo.

Ta sama lampa sprawdzi się na komodzie, nad którą zamontowano duże lustro w rzeźbionej ramie. Połączenie lustra ze światłem oznacza ciekawe efekty dla całego wnętrza oraz podkreślenie dekoracyjności wybranego mebla.

Lampa podłogowa – nie tylko w salonie

Lampy podłogowe chętnie stosujemy do salonu. Tym razem wybierzmy konstrukcję, która posiada więcej niż jedno źródło światła. To kierowane ku górze niech będzie odpowiedzialne za wyraziste oświetlenie wydzielonej strefy. Zaś niewielki punkt świetlny umieszczony na giętkim ramieniu, skierujmy na figurkę, zdjęcie w ramce, wazon z kwiatami bądź dowolny inny element wystroju wnętrza. W ten sposób uda się wyodrębnić ozdobę bądź nawet praktyczny element wyposażenia, jedynie za pomocą światła.

Wystrój ma duże znaczenie dla pomieszczenia i domowników. Nie zapominajmy zatem o możliwościach, jakie oferuje dekoracyjne oświetlenie.

Udostępnij wpis