Oświetlenie do pokoju dziecka – o czym warto pamiętać?

Oświetlenie do pokoju dziecka - o czym warto pamiętać?

Pokój dla dziecka spełnia zazwyczaj kilka różnych funkcji. Jest jednocześnie sypialnią, miejscem do zabaw, nauki oraz przyjmowania gości. Dlatego oświetlenie do pokoju dziecka rzadko można ograniczyć tylko do jednej oprawy. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w nim kilka różnych lamp, z których każda spełnia ściśle określoną rolę. Dzięki temu wnętrze staje się funkcjonalne i doskonale odpowiada na oczekiwania użytkownika.

Oświetlenie do pokoju dziecka powinno uwzględniać oprawę montowaną na suficie. Jej zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia i wypełnienie jego wnętrza światłem rozproszonym. Zatem jest to oprawa, która spełnia rolę oświetlenia głównego. Jednak poza nim w pokoju dziecka powinny się znaleźć również inne źródła światła. Dzięki nim rodzice mają szansę stworzyć komfortową przestrzeń dla swojej pociechy i zapewnić odpowiednie warunki do nauki i zabawy, a co za tym idzie do dalszego rozwoju.

Oświetlenie do pokoju dziecka w strefie wypoczynku

Poszczególne oprawy, które wprowadzamy do pokoju pociechy, wyznaczają w nim różne strefy funkcjonalne. Ustawiona koło łóżka lampka będzie wskazywać miejsce wieczornego wypoczynku. Zazwyczaj ustawia się ją na nocnym stoliku. Jednak zamiast typowej lampki nocnej można też zdecydować się na montaż kinkietu, który przejmie to zadanie albo dużej lampy stojącej.

Lampa, która spełnia rolę oświetlenia nocnego, powinna emitować światło o mniejszym natężeniu niż oświetlenie ogólne. Ważna jest również jego barwa, a dokładniej temperatura barwowa. W miejscu przeznaczonym do wypoczynku najlepiej sprawdza się światło o barwie ciepłej, które wpływa na dzieci kojąco i rozluźniająco. Dzięki temu można stworzyć klimatyczny i przyjemny nastrój, który pozwala na wyciszenie dziecka i jego spokojny sen.

Miejsce do nauki i lampa na biurko

U nieco starszych dzieci bardzo ważne staje się zaaranżowanie miejsca przeznaczonego do nauki oraz odrabiania lekcji. Ustawione w pokoju biurko nie może zostać pozbawione odpowiedniego oświetlenia. Jego rolę, podobnie jak w przypadku lampy ustawionej na biurku, może pełnić kinkiet lub duża lampa stojąca albo jeden z modeli lamp biurowych.

Oświetlenie do pokoju dziecka w tej strefie różni się od lampy, jaką lokalizujemy przy łóżku. W tym przypadku powinno być to światło o barwie zimnej. Jego ogromną zaletą jest to, że sprzyja koncentracji, czym pomaga w nauce i wykonywaniu powierzonych przez nauczycieli zadań. Snop takiego światła powinien być skierowany bezpośrednio na blat biurka. Kolejnym warunkiem jest możliwość regulacji kąta padania świata. Na rynku opraw oświetleniowych istnieje duża różnorodność modeli spełniających wymienione wyżej oczekiwania.

Inne oprawy oświetleniowe w przestrzeni pokoju dziecięcego

Aranżacja oświetlenia pokoju dziecięcego nie musi kończyć się na wyborze trzech opisanych wyżej opraw. Można ją uzupełnić o dodatkowe lampy, które będą spełniać ściśle określone funkcje albo stanowić element dekoracyjny wnętrza. Ich ilość oraz rodzaj może się różność w zależności od wnętrza i jego cech charakterystycznych.

Oświetlenie do pokoju dziecka stanowi ważny element aranżacji tego pomieszczenia. Wpływa na jego wygląd oraz funkcjonalność. Dlatego powinno być dobrze przemyślane, by spełnić wymagania użytkowników.

Udostępnij wpis