Oświetlenie jadalni – wskazówki, jak dobrać lampy

Jadalnia to najczęściej strefa wydzielona z powierzchni przeznaczonej na kuchnię. Obecnie panuje moda na otwarte przestrzenie, ale wraz z nią można liczyć na funkcjonalność. Jeden z elementów wpływających na komfort korzystania z tej części, to właściwie dobrane oświetlenie jadalni. Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się tutaj najlepiej? Jak dobierać je pod kątem estetyki do aranżacji kuchni i jadalnianego wnętrza?

Oświetlenie jadalni – kształt i wielkość pomieszczenia

W małych mieszkaniach kuchnia najczęściej spełnia również rolę jadalni. Część, w której spożywane są posiłki, stanowią stół oraz krzesła bądź wyspa kuchenna, przy której ustawia się wysokie stołki. W ten sposób można małą przestrzeń uczynić bardziej praktyczną, ale i przyjaźniejszą pod względem estetyki.

W powyższych przypadkach wystarczy uwzględnić metraż oraz kształt kuchni. Przeważnie niewielkie pomieszczenie potrzebuje oświetlenia głównego, np. lampy wiszącej, zamontowanej na środku sufitu. Nad stołem lub wyspą kuchenną spełniającą funkcję miejsca do spożywania posiłków, przyda się dodatkowe źródło światła. Takie, którego subtelne światło przysporzy atmosfery zachęcającej do posiłków.

Duże, odrębne jadalnie mogą się pochwalić obecnością długich stołów, będących w stanie pomieścić wszystkich domowników. Tutaj pod uwagę trzeba wziąć kształt stołu. Nad okrągłym bądź kwadratowym wystarczy jedna lampa wisząca, która równomiernie oświetli blat. Pozwoli to na podkreślenie wyglądu posiłków, stworzenie domowej, przyjaznej atmosfery, która będzie również sprzyjała rozmowom. Im stół jest dłuższy, tym więcej punktów świetlnych musi się nad nim znaleźć.

Rodzaje lamp do jadalni

Jeśli planowo w jadalni ma się znaleźć jeden punkt świetlny, może to być klasyczna lampa wisząca lub żyrandol. Byleby model i konstrukcja pasowały do wystroju wnętrza oraz były spójne z pozostałymi lampami. Oświetlenie sporej jadalni z długim stołem, wymaga zastosowania kilku punktów świetlnych, rozmieszczonych w równych odstępach. W tej roli sprawdzi się oświetlenie na szynach, wąskie lampy zwisające na długich linkach, a nawet plafony z kilkoma ruchomymi źródłami światła.

Ciekawą propozycją dla miłośników unikalnej estetyki, są lampy, które przypominają kiść winogron. Mogą to być kolorowe żarówki zebrane w „bukiet” lub niezwykle wąskie i podłużne klosze zwisające na różnych wysokościach, wyglądające niczym sklejone ze sobą.

Wysokość nad stołem i barwa światła

Aby oświetlenie jadalni spełniało należycie swoje funkcje, trzeba uwzględnić barwę światła oraz wysokość, na której znajdą się poszczególne punkty świetlne. Lampy nie mogą przysłaniać rozmówców, podobnie jak i padające z nich światło nie powinno być zbyt mocne i jasne. Chodzi bowiem o atmosferę i wzmaganie apetytu, zwrócenie również uwagi na efektownie podane dania, a nie oślepianie osób spożywających posiłki.

Jeśli oświetlenie jadalni ma być estetyczne i funkcjonalne, należy uwzględnić podane parametry. Z powyższymi wskazówkami uda się stworzyć przestrzeń, która spełni oczekiwania wszystkich domowników.

Udostępnij wpis