Oświetlenie lustra w łazience – o czym należy pamiętać?

Oświetlenie lustra w łazience - o czym należy pamiętać

Jak zaaranżować łazienkę, by stanowiła w pełni funkcjonalne pomieszczenie? Z pewnością nie wolno zapomnieć o podziale na strefy i należy zadbać o właściwe oświetlenie lustra w łazience. To ostatnie odgrywa ważną rolę przy wielu czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych. Korzystamy z niego codziennie podczas mycia zębów, nakładania makijażu, czy golenia. Zbyt ciemne, za jasne albo nieodpowiednio skierowane światło może pogorszyć komfort korzystania z lustra, a nawet stanowić zagrożenie dla użytkowników. 

Oświetlenie lustra w łazience nie powinno być wybierane przypadkowo. Niezwykle ważna jest jego funkcjonalność. Warto zwracać uwagę na rodzaj wybieranych opraw oraz wysokość ich montażu. Oświetlenie powinno mieć wysoki współczynnik oddawania kolorów, co przy przeglądaniu się w lustrze jest niezwykle istotne. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie opraw przed wilgocią oraz ich estetyka. Jak to wszystko pogodzić?

Oświetlenie lustra w łazience – rodzaj opraw i ich rozmieszczenie

Kilka źródeł światła, z których każde zostało dostosowane do określonej strefy, to proponowane przez architektów wnętrz rozwiązanie, które powinno zagwarantować funkcjonalność wnętrza. Wśród różnych opraw montowanych w łazience nie wolno zapominać o roli, jaką pełnią lampy umieszczone w strefie lustra. Zazwyczaj są to dwa zlokalizowane po jego obu stronach kinkiety. Alternatywą może być oprawa zamontowana nad lustrem. Jej zadaniem jest równomierne oświetlenie twarzy osoby stojącej przed lustrem w taki sposób, by nie powstawały na niej żadne cienie. Zazwyczaj proponuje się symetryczne zamontowanie kinkietów po obu stronach lustra na wysokości oczu użytkownika. Warto zwrócić uwagę na to, by światło nie raziło w oczy. Właśnie dlatego najczęściej wybiera się mleczne klosze.

Bezpieczeństwo i współczynnik oddawania kolorów

Decydując się na oświetlenie lustra w łazience i wybierając oprawy, które będą spełniać to zadanie, nie można zapominać o bezpieczeństwie użytkowników. W przypadku oświetlenia przewidzianego do łazienki należy pamiętać o wyborze lamp, które będą właściwie zabezpieczone przed wilgocią. O odpowiedniej ochronie poinformuje nas współczynnik IP oprawy. Im bliżej źródła wody będzie znajdować się lampa i im bardziej będzie narażona na zachlapanie wodą, tym wyższy współczynnik powinien ją charakteryzować. W przypadku, gdy planujemy oświetlenie lustra w łazience, zazwyczaj wystarczy lampa o IP44.

Szczególne istotne dla użytkowników jest prawidłowe oddawanie kolorów, o którym informuje nas współczynnik CRI oświetlenia. Jeżeli wybierzemy lampę o współczynniku nie mniejszym niż 80 (jego wartość mieści się w zakresie od 0 do 100), to będziemy widzieć kolory w podobny sposób, w jaki widzimy je przy świetle dziennym. Jeżeli natomiast wybierzemy oprawę o niższym CRI, może dochodzić do przekłamywania kolorów, co podczas wykonywania porannego makijażu może być bardzo niewygodne.

Oświetlenie lustra w łazience odgrywa ważną rolę w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych i higienicznych. Dlatego warto poświęcić mu chwilę czasu, by wybrać dobrze.

Udostępnij wpis