Oświetlenie w domowym biurze

Praca zdalna stała się dla nas wybawieniem w dobie pandemii. Choć powoli wracamy do szkół, biur i w miarę normalnego funkcjonowania, częściej zostajemy w domu, aby popracować. Wiele osób poznało swoje nowe możliwości, a pracodawcy przekonali się, że praca zdalna może być efektywna i korzystniejsza dla obydwu stron.

Pracownicy, którzy właśnie w domu wykonują większość swoich obowiązków, potrzebują precyzyjnie zaplanowanego i urządzonego miejsca. Nie może w nim zabraknąć biurka, fotela, ale i właściwego oświetlenia. Najlepsze jest światło naturalne, jednak nie zawsze udaje się wygospodarować miejsce w pobliżu okna. Jak wybrać oświetlenie do domowego biura?

Lampka biurkowa – uniwersalna, dla każdego

Sprawdzone oświetlenie do domowego biura to lampka biurkowa. Najbardziej uniwersalna. Precyzyjnie oświetla wybrane fragmenty przestrzeni, jej światło pozwala się skupić i skoncentrować na wykonywanych zadaniach. Nie można jednak stawiać na tę, która podoba się tylko wizualnie. Czym powinna się wyróżniać lampa, która ma zagościć na blacie biurka?

Dobrze jest, aby jej konstrukcja była regulowana. Możliwość zmiany wysokości i kąta padania światła przydaje się, gdy pracownik wykonuje rozmaite zadania. Inaczej bowiem będzie kierował światło podczas pracy przy komputerze, a odmiennie, gdy przyjdzie mu wykonywać rysunek techniczny.

Ważny jest klosz, która osłania żarówkę. Półprzezroczyste i mleczne klosze tłumią światło, dzięki czemu staje się ono subtelniejsze. Klosz, który osłoni żarówkę sprawi, że pracownik nie będzie się zmagał z efektem rażenia oczu. Taka osłona powinna w większości, ale nie w całości zakrywać żarówkę, aby efekt tłumienia światła nie spowodował utraty jasności.

Lampa podłogowa z wysięgnikiem

Niekiedy przestrzeń wydzielona z myślą o pracy jest dość ograniczona. Nie można pozwolić sobie na duże biurko, jednocześnie na blacie musi się znaleźć miejsce na komputer, dokumenty i inne akcesoria biurowe. Aby oszczędzić miejsca właśnie na blacie, można pokusić się o instalację lampy podłogowej z wysięgnikiem. Takie propozycje posiada w swojej ofercie sklep https://lampy.it/.

Choć lampy podłogowe przeważnie posiadają duże podstawy zapewniające im stabilność, nawet w ograniczonej przestrzeni łatwiej znaleźć dla nich miejsce na podłodze, niż wciskając byle gdzie lampkę na blacie biurka. Poza tym w lampie podłogowej z wysięgnikiem dostępne są dwa źródła światła. Główne, kierowane zwykle ku górze, pozwala na oświetlenie całej strefy wyznaczonej do pracy. Pracownik ma zatem swobodny dostęp do szafki obok, na której ustawiono drukarkę, czy też umieszczonych nad biurkiem półek wiszących, mieszczących segregatory i książki. Elastyczne ramię z mniejszym punktem świetlnym umieszczonym na końcu, spełnia rolę klasycznej lampki biurkowej.

Praca w systemie home office jest wymagająca. Wiele branż musiało się przestawić na ten system działania, gdy trzeba było ograniczyć kontakty międzyludzkie. Dziś wiemy, że nie tylko freelancerzy radzą sobie w pracy zdalnej. Wystarczy dobra organizacja oraz właściwie wyposażenie miejsca pracy w domu.

Udostępnij wpis