Praca zdalna biurowa – co jest nam niezbędne?

Globalna sytuacja i pandemia koronawirusa zmusiła nas wszystkich do przeniesienia większości działań do przestrzeni wirtualnej. Aby móc wykonywać znaczącą część obowiązków, wielu pracowników zaczęło na co dzień pracować zdalnie. Coś, co do tej pory kojarzyło się głównie z niewielką grupą freelancerów, obecnie dotyczy znaczącej części pracowników biurowych i nie tylko ich. Dla zachowania optymalnych warunków do działania w domowej przestrzeni, trzeba jednak dobrze się przygotować. Co jest potrzebne, aby praca zdalna biurowa przebiegała sprawnie i efektywnie? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Praca zdalna biurowa – Home Office

Praca zdalna biurowa wymaga sporej dawki samodyscypliny oraz motywacji, aby wykonywać wszystkie obowiązki jak należy.

W przestrzeni biurowej mamy zazwyczaj zapewnione odpowiednie warunki i miejsce pracy, przystosowane do wykonywania wszystkich obowiązków. Tego samego potrzebujemy w Home Office’ie Należy zatem przystosować domowe pomieszczenia do tego, żeby móc w nich swobodnie i komfortowo pracować. Szukajmy miejsca spokojnego, w którym będziemy mogli się skupić, a żaden niepotrzebny detal nie będzie nas rozpraszał.

Jak zbudować gabinet w domowym zaciszu?

Trzeba szybko i sprawnie stworzyć biuro w domu. Jak to zrobić? Potrzebujemy oczywiście odpowiedniego pomieszczenia. Jeśli nie mamy wydzielonego gabinetu, warto zaaranżować miejsce do pracy w salonie lub przy stole w jadalni.

Przestrzeń nie musi być oczywiście ściśle wydzielona, choć warto zadbać o oczyszczenie pomieszczenia roboczego z niepotrzebnych przedmiotów, które mogłyby rozpraszać uwagę.

Drugim krokiem jest zaopatrzenie pomieszczenia w odpowiednie elementy wyposażenia. Co będzie nam potrzebne, aby praca zdalna biurowa przynosiła oczekiwane efekty?

Biurko lub stół do pracy

Każdy rodzaj wykonywanych obowiązków wymaga nieco innej przestrzeni roboczej. Gdy pracujemy przy komputerze, potrzebujemy wygodne biurko, na którym postawimy laptopa oraz ewentualne dodatkowe akcesoria. Jeśli natomiast prowadzimy działania projektowe lub pracę kreatywną często wymagają one większej przestrzeni na rozłożenie arkuszy z rysunkami.

Wybór miejsca do prowadzenia Home Office często wiąże się z tym, ile miejsca do działania tak naprawdę potrzebujemy. Dla jednej osoby wystarczy niewielkie biurko, inna będzie potrzebowała całego kuchennego stołu.

Trzeba jednak zadbać o to, żeby powierzchnia robocza była przystosowana do dłuższego działania. Blat powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości, gwarantując komfort pracy. Niewłaściwe dopasowanie stołu potrafi być przyczyną bólu kręgosłupa, a niekiedy nawet problemów z oczami lub występowania uciążliwych migren.

Wygodne krzesło – przyjemność codziennej pracy

W firmowym biurze zazwyczaj mamy do dyspozycji wygodne, profilowane krzesło, o regulowanym zagłówku, wyposażone w podłokietniki. Można w nim spędzić wiele godzin bez odczuwania najmniejszego nawet dyskomfortu.

Jeśli tylko mamy taką możliwości, w domowym gabinecie również warto zapewnić sobie typowe krzesło biurowe. Spędzimy na nim przecież niemal tyle czasu, co normalnie w pracy. Może się okazać, że fotel z salonu lub krzesło od kuchennego stołu przy dłuższym siedzeniu raczej się nie sprawdzą. Niekiedy też potrafią doprowadzić do bolesnych dolegliwości kręgosłupa, które później wpływają na pojawienie się innych problemów zdrowotnych.

Oświetlenie domowego biura – na co zwrócić uwagę?

Właściwe oświetlenie miejsca pracy to podstawa do efektywnej i komfortowej pracy. Warto zlokalizować przestrzeń do działania w pobliżu okna. Dzięki temu zyskujemy dużą ilość światła dziennego, które tworzy najlepsze warunki do aktywnego działania.

Pamiętajmy jednak, żeby ustawić komputer tak, żeby wpadające przez okno promienie słoneczne nie powodowały odbłysków na ekranie oraz efektu olśnienia, co mogłoby wpływać niekorzystnie na koncentrację oraz nadmiernie męczyć wzrok.

Oprócz światła naturalnego praca zdalna biurowa wymaga zastosowania oświetlenia sztucznego. Zwykła lampa sufitowa to jednak za mało. Potrzebna jest także lampka stołowa, jaką normalnie stosuje się na biurku. Musi równomiernie oświetlać całą przestrzeń roboczą, niwelując wszelkie cienie. Pamiętajmy, aby ustawić ją tak, żeby nie oślepiała oczu, a dolna krawędź klosza znajdowała się poniżej linii wzroku. Zyskamy dzięki temu idealną przestrzeń do pracy.

Home Office – idealne miejsce do działania na wyciągnięcie ręki

Praca z domu jest naprawdę możliwa, a przy odrobinie samozaparcia oraz dyscypliny potrafi stać się prawdziwą przyjemnością.

Trzeba tylko znaleźć przyjemne i spokojne miejsce, w którym nic nie będzie nas rozpraszać i odciągać od wykonywanych obowiązków. Zadbajmy o wygodną przestrzeń do pracy, którą oświetlimy w odpowiedni sposób. To podstawa do wszelkiego działania i sukcesów w przyszłości. Z powyższymi wskazówkami praca zdalna biurowa już zawsze będzie komfortowa.

Udostępnij wpis