Wygodne łóżko dla starszej osoby – jak wybrać?

Seniorzy mają szczególne potrzeby. Trudniej im się poruszać, dlatego nawet wstawanie z łóżka i kładzenie się do niego, może przysporzyć nieco problemów. Jak zatem wybrać wygodne łóżko dla starszej osoby? Na co zwracać uwagę, by seniorowi było wygodnie, ale i by zapewnić mu pełne bezpieczeństwo w trakcie snu?

Wygodne łóżko dla starszej osoby – ważne parametry

Najważniejsze parametry, na które zwraca się uwagę podczas wyboru łóżka, niezależnie od wieku użytkownika, to wzrost oraz masa ciała. Cięższe osoby potrzebują solidniejszych konstrukcji i nieco twardszych materacy. Lżejsze mogą pozwolić sobie na nieco inny wybór, choć ich łóżko również musi oferować wytrzymałość i trwałość. Seniorzy zwykle nie należą do bardzo wysokich osób, jednak przy wzroście wyższym niż przeciętny, dobrze jest rozważyć wykonanie łóżka na zamówienie.

Każdy ma inne potrzeby, a w przypadku starszych osób jest to jeszcze bardziej zauważalne. Parze seniorów można sprezentować dwuosobowe łóżko, ale lepiej spełnią swoje funkcje dwa łóżka pojedyncze. Dzięki temu każde z nich będzie można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Trwała konstrukcja i wytrzymałość

Starsze osoby potrzebują maksymalnie wytrzymałej i trwałej konstrukcji. Poleca się zatem łóżka niesegmentowane, jak wersalki czy kanapy, na rzecz tych bazujących na jednolitych stelażach, najlepiej drewnianych.

Stelaż musi być wytrzymały na duże obciążenia. Nie może się uginać, rodzić ryzyka złamania czy wyginania poszczególnych elementów. Ma być solidnym podparciem dla materaca i wreszcie seniora, który potrzebuje maksymalnego komfortu podczas snu.

Elementy dodatkowe

Wygodne łóżko dla starszej osoby może posiadać dodatkowe elementy, które będą miały na celu zabezpieczenie oraz ułatwienie kładzenia się do łóżka i wstawania z niego. Najczęściej wybiera się konstrukcje z barierkami. Te zaś powinny być porządnie przymocowane do ramy łóżka. Jeśli są regulowane, można je podnieść i opuścić, będą stanowić udogodnienie dla osoby opiekującej się seniorem, w szczególności podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych.

Wszelkie podpórki, trójkąty, oparcia i podwieszane elementy, mają na celu łatwiejsze poruszanie się seniora. Mogą również służyć jako pomoc podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Wysokość, mobilność, regulacja

Łóżko dla seniora powinno być wysokie, by wstawanie z niego nie wymagało nadmiernego angażowania mięśni, ale i na takiej wysokości, która zapewni wygodne kładzenie się do niego. Mobilność, czyli możliwość przesuwania łóżka, przydaje się głównie opiekunom. Z kolei regulowane oparcie, podnóżek lub inne strefy z możliwością ich indywidualnego dopasowania do ciała, z elektroniczną obsługą i prostym mechanizmem, dają szansę na niwelowanie dolegliwości bólowych seniorów.

Wygodne łóżko dla starszej osoby musi spełniać wiele funkcji. Liczy się nie tylko jego wymiar oraz miękkość materaca, ale i elementy dodatkowe. Należy szukać konstrukcji, które trwałością, wytrzymałością i bezpieczeństwem użytkowania, zaspokajają potrzeby seniorów.

Udostępnij wpis