Wykusz w domu – poznaj jego wady i zalety

Wykusz w domu - poznaj jego wady i zalety

Ciekawe elementy architektoniczne sprawiają, że budynek wydaje się bardziej atrakcyjny i efektowny wizualnie. Jako przykład może posłużyć ganek, lukarna albo wykusz w domu jednorodzinnym. Warto jednak zwrócić uwagę, że każdy z tych elementów ma też swoje wady. Tak też jest ze wspomnianym wyżej wykuszem, który stanowi jedną z najpopularniejszych form budownictwa jednorodzinnego. 

Wykusz w domu jednorodzinnym ma ogrom zalet. Docenia go wielu inwestorów i architektów wnętrz. Jego głównym atutem jest atrakcyjny wygląd, który urozmaica bryłę budynku i czyni ją ciekawszą. Jednak to nie jedyny plus, jaki wiążą się z tą formą. Oto inne istotne korzyści, które możesz dzięki niemu zyskać.

Jakie zalety ma wykusz w domu?

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że wykusz istotnie powiększa przestrzeń pomieszczenia. Dodatkowy metraż można wykorzystać na kilka sposobów. Najczęściej spotykanym jest aranżacja jadalni. Ustawienie w takim miejscu stołu i krzeseł pozwoli na stworzenie klimatycznego miejsca do spożywania posiłków. A ponieważ wykusz zazwyczaj jest mocno przeszklony, to widok rozpościerający się na ogród jeszcze bardziej uprzyjemni czas spędzany przy stole jadalnianym.

Wykusz w domu można również zaaranżować jako przestrzeń wypoczynkową, miejsce zabaw dla dziecka, albo niewielkie, domowe biuro. Można też pokusić się o urządzenie w nim zimowego ogrodu. Pomysłów może być naprawdę wiele. Realizację warto uzależnić od oczekiwań i potrzeb użytkowników.

Zaletą wykuszów są duże przeszklenia, które wpuszczają do wnętrza sporo światła. Dzięki temu w pomieszczeniu robi się jasno, a w słoneczne dni również bardzo ciepło. To jednak może czasem przeszkadzać, dlatego warto zamontować rolety, żaluzje lub zasłony, które pozwolą zacienić wnętrze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jakie wady wiążą się z wykuszem?

Wykusz w domu to jednak nie tylko plusy. Niestety minusów też jest całkiem sporo i niekiedy mogą przeważać nad tymi pierwszymi. Zacznijmy od tego, że nie wszystkim podoba się taki element architektoniczny. Niektórzy inwestorzy preferują prosty, pozbawiony urozmaicających form budynek. Dlatego, szukając odpowiedniego dla siebie projektu, wybierają raczej domy o zwartych bryłach. Ich ogromną zaletą są niższe koszty budowy. Wadą wykuszu natomiast jest to, że znacząco je podnosi. Podobna zasada dotyczy ryzalitów, lukarn, ganków i innych tego typu elementów.

Warto pamiętać o tym, że wykusz to nie tylko dodatkowe materiały, jakie należy użyć do budowy ścian, ale również materiały wykorzystywane na dach i fundamenty. Na koszt wpływa też stopień skomplikowania formy, który w tym przypadku jest zdecydowanie wyższy. To jednak nie koniec minusów. Pamiętajmy też o tym, że taki element wymaga dobrego docieplenia, bo stanowi mostek termiczny, przez który może uciekać sporo ciepła. Dom z wykuszem nie zawsze będzie też dobrym wyborem w przypadku inwestorów, dysponujących wąską działką. Wtedy oszczędza się na każdym metrze, by dobrze wkomponować bryłę budynku w nieruchomość gruntową.

Dom z wykuszem może kusić swoim efektownym wyglądem i podkreślającą charakter bryłą. Jednak w niektórych przypadkach warto dobrze rozważyć jego budowę, bo minusy mogą przeważyć nad plusami.

Udostępnij wpis