Wystrój skandynawski – za co go kochamy

Wystrój skandynawski - za co go kochamy

Stylistyka wnętrza bez wątpienia wpływa na nastój użytkowników i funkcjonalność pomieszczenia. Być może dlatego wielu inwestorów nadal z chęcią decyduje się na wystrój skandynawski, który od pewnego już czasu gości w polskich aranżacjach. Cechuje go funkcjonalność, którą trudno przecenić zwłaszcza w niedużych mieszkaniach. I choć przez niektórych styl skandynawski określany jest jako zimny, mało przytulny, warto przyjrzeć się mu bliżej, by zrozumieć, że taki być nie musi.

Styl skandynawski pochodzi z północy Europy, z krajów, gdzie słonecznych i ciepłych dni jest stosunkowo niewiele. Poprzez odpowiednie cechy wystroju można rekompensować te braki i to właśnie oferuje nam wystrój skandynawski. A ponieważ klimat Polski niewiele odbiega od tego, z jakim mamy do czynienia na północy Europy rozwiązania zaproponowane przez Skandynawów bardzo nam odpowiadają.

Klimat w kraju i we wnętrzu

Długie, pochmurne i ponure wieczory mogą powodować przygnębienie i znużenie. Jak temu zaradzić? Być może wystarczy wpuścić do wnętrza trochę więcej światła? Właśnie dlatego wystrój skandynawski unika przesłon w oknach. Wskazane są też duże przeszklenia, które pozwolą lepiej doświetlić wnętrze. Rozjaśnią je też białe lub utrzymane w jasnej kolorystyce ściany. Nierzadkie są też białe podłogi oraz meble. Wszystko to sprawia, że pomieszczenie staje się jasne i bardziej optymistyczne.

Funkcjonalny wystrój skandynawski

Ciasne i zatłoczone wnętrza nie mogą sprawiać wrażenia jasnych i przyjaznych dla użytkowników. Natomiast te, które unikają nadmiaru, przepychu i nagromadzenia mebli oraz przedmiotów stają się bardziej przestronne, a przez to zdecydowanie jaśniejsze. Właśnie dlatego w skandynawskich wnętrzach stawia się na minimalizm i ogranicza elementy wyposażenia do tych, które są niezbędne. Nie oznacza to wcale, że nie mogą się w nim pojawić żadne dekoracje. Jest ich jednak niewiele i cechują się prostotą i ograniczoną paletą barw. Warto zwrócić uwagę, że ten minimalizm, przestronność i optymalne wykorzystanie przestrzeni korzystnie wpływa na funkcjonalność wnętrza.

Jakie formy dominują we wnętrzu?

Wystrój skandynawski zbudowany jest na prostych, geometrycznych formach. Wszechobecne kwadraty, trójkąty i romby odnajdziemy nie tylko we wprowadzonych do aranżacji meblach, ale również w dodatkach, na przykład obrazach czy innych dekoracjach. Na uwagę zasługuje harmonijny wystrój wnętrza oraz naturalne materiały. Wystrój skandynawski lubi drewno na podłodze oraz drewniane dodatki. Często jest to drewno bielone. Duże znaczenie mają też inne naturalne materiały jak kamień, skóra, juta, len czy bawełna. Ich obecność sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne.

Stonowana kolorystyka

Chociaż skandynawskie wnętrze lubi biel, nie musi się do niego ograniczać. Charakteru dodają aranżacji inne kolory, które dobrze komponują się z bielą i uzupełniają ją, tworząc przyjemny wystrój. W skandynawskich wnętrzach mogą pojawić się delikatne szarości i pastelowe kolory takie jak zieleń albo róż. Wystrój bardzo ładnie uzupełnia kolor czarny, który najczęściej pojawia się w dodatkach, na przykład ramach na zdjęcia albo uchwytach mebli.

Warto zwrócić uwagę, że wystrój skandynawski szybko ewoluuje. Dlatego obecnie spotkamy wiele jego odmian, na przykład styl folkowy, gustawiański, new nordic i scandi chic.