Czy naprawdę stać Was, by budować tanio?

     

Z uwagi na trudne warunki gospodarcze w jakich przyszło nam funkcjonować nie dziwi chęć ograniczania wydatków na każdym kroku, czy warto jednak budować najniższym kosztem? – zapraszamy do lektury.

     Jak pokazuje rzeczywistość wolnorynkowa, budowa standardowego domu parterowego (nie podpiwniczonego) w stanie surowym otwartym (bez drzwi, dachu i okien) na własnej działce to koszt co najmniej 2,5 tys. złotych za metr kwadratowy (cena robocizny i podstawowej klasy materiałów budowlanych). W przypadku stanu „pod klucz” o przeciętnym standardzie wykończenia, cena wzrasta do co najmniej 3,5 tys. złotych za metr kwadratowy (cena naturalnie może znacznie wzrosnąć, w sytuacji gdy standard wykończenia będzie wyższy).

     Należy jednak przyjąć, iż średnio budowa domu jednorodzinnego, niepodpiwniczonego o wielkości około 100 metrów kwadratowych o przeciętnym standardzie wykończenia w 2014 roku to wydatek rzędu 350tys. złotych (cena nie zawiera oczywiście kosztów związanych z zakupem działki).

      Jak to jest zatem możliwe, że istnieją firmy, które deklarują wykonanie usługi za kwoty niższe od przedstawionych powyżej?
     W przypadku tego typu ofert – inwestorzy powinni wykazać się wzmożoną czujnością. Nawet osoby nie znające branży budowlanej, w ramach zdrowego rozsądku powinny zastanowić się dlaczego cena jest niższa od średniej ceny rynkowej. Należy bowiem podkreślić, że koszty funkcjonowania wszystkich przedsiębiorstw z branży budowlanej nie różnią się od siebie w sposób znaczący, zatem niskie ceny usług budowlanych poniżej kwot zaprezentowanych powyżej musi wiązać się z jakąś nieprawidłowością w ich funkcjonowaniu.

     Istnieje kilka możliwości, w których cena wykonania usługi przez firmę budowlaną może być znacznie niższa od średniej ceny sugerowanej przez innych wykonawców.

Pierwsza opcja jest taka, że przy budowie używane są niskiej jakości materiały, nie spełniające podstawowych norm jakościowych. Używane są materiały przestarzałe, nie zachowujące swoich pierwotnych parametrów. Naturalnym jest, że można skorzystać z niektórych materiałów nawet po latach od momentu rozpoczęcia ich składowania, jednak należy pamiętać, iż składowanie ich powinno odbywać się w prawidłowych warunkach (nie powinny otrzymywać wilgoci, zaznawać mrozów etc.), ponadto technologia materiałów budowlanych ewoluuje nieustannie, i w ciągu upływu lat pojawiają się coraz to efektywniejsze rozwiązania, materiały o lepszych parametrach i właściwościach.

Kolejną sytuacją, w której firma oferująca budowę domu deklaruje niższą cenę, jest sytuacja w której firma deklarująca możliwość wybudowania domu jest wyłącznie firmą świadczącą usługę pośrednictwa pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Pobierając pieniądze od inwestora nie zamierza (w pełni, lub w ogóle) rozliczyć się z wykonawcą. W tym przypadku jesteśmy narażeni na problem z dokończeniem budowy, gdy podwykonawca nie uzyska należności za wykonana pracę, oraz na utratę wszelkiego rodzaju zaliczek. 

Następną możliwością jest powierzenie budowy osobom prywatnym, nie prowadzącym działalności gospodarczej, lub też firmom, które funkcjonują w „szarej strefie” zatrudniając często ludzi bez kwalifikacji, z nałogami. W tej sytuacji nie można liczyć na żadne gwarancje, czy też roszczenia z tytułu szkód powstałych wskutek działalności takich osób lub podmiotów. Wielokrotnie zdarzało nam się poprawiać błędy po nierzetelnych wykonawcach. Należy tutaj podkreślić, iż jak pokazuje rzeczywistość koszty strat materiałowych przy poprawkach zazwyczaj znacznie przewyższają koszt wyboru rzetelnej firmy przy budowie. Inwestorzy zdają sobie z tego sprawę jednak dopiero po czasie (stąd aktualne zdają się być powiedzenia „mądry Polak po szkodzie”, oraz „chytry dwa razy traci”).

Należy podkreślić, iż są to jedynie przykłady nieprawidłowości, które mogą rzutować na niską cenę usług budowlanych. Istnieje możliwość wystąpienia powyższych patologii jednocześnie, lub też wystąpienia innych patologii, nie ujętych w powyższym zestawieniu.

Budowa domu to częstokroć inwestycja na całe życie, zaś obiekty raz powstałe, wpisują się w nasz krajobraz na długie pokolenia. Wszelkie błędy popełnione w trakcie budowy domu, prędzej czy później się ujawniają, i stwarzają zdecydowanie większe problemy (oraz koszty!) niż w przypadku ich wyeliminowania na etapie budowy domu. Dlatego w naszej opinii warto postawić na profesjonalizm i wybrać profesjonalną firmę, która wybuduje dom zgodnie ze sztuką budowlaną. Pozwoli to zaoszczędzić sporo nerwów i kosztów ukrytych, które mogą pojawić się po pewnym czasie. 

Mimo naszych rekomendacji, to czy warto jest zdecydować się na ryzyko wyboru wykonawcy wyłącznie w oparciu o kryterium niskiej ceny, czy lepiej postawić na pewność spójnego postępu prac i gwarancję ich wysokiej jakości wynikającą z wyboru firmy rzetelnej pozostanie zawsze Państwa decyzją.

Życzymy satysfakcjonującego wyboru wykonawców i zadowolenia z końcowych efektów prac.

– Daniel Idziak
Specjalista d.s. ofertowania.

Czy naprawdę stać Was, by budować tanio?
4.7 (94.55%) 11 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *